Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Graniczne wartości dla napędu
Autor Wiadomość
qqaz 

Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-18, 00:58   Graniczne wartości dla napędu

Witam
Utknąłem w decyzji bo zwyczajnie brakuje mi doświadczenia...
Do odwijarki wstawiony będzie motoreduktor który ma zapewnić odwijanie beli materiału - masa nawoju około 1,5t. z predkością styczną nawoju zmieniającą się w niewielkim zakresie.
Początkowo duża masa kręcona będzie około 10Hz a wraz ze zmniejszeniem się średnicy częstotliwość powinna wzrastać aż do 100Hz - przy odpowiednio zmniejszającej się masie nawoju.
Przewidziany jest silnik 1,5kW-900/min i przekładnia ślimakowa i=15.
1) Czy dla takiego silnika istnieje ryzyko że przy 100Hz zwyczajnie utknie? A może oszukać mu chrakterystykę napięcia i dla większej częstotliwości podnieść npięcie - nie wiem, np 250V/70Hz?
2) Praca z rozpędzaniem do 10Hz z nominalnym momentem i póżniejsze zmiany (nadążanie za nieznaczną ale jednak występującą długofalową pulsacją odbioru) - czy jest to raczej długotrwałe przeciążenie już z racji zjawisk w samym silniku powodowanych niską częstotliwością? I od ewentualnego podbiciem momentu. ( chłodzenie będzie obcym wiatrakiem)

Czy raczej szukać serwonapędu ( około 10Nm z przekładnią i=30). Chyba będzie drogi.
Może ktoś mi oszacować cenę dla porównania.
Właściwie koszt jest jednak podstawowym kryterium dla decyzji.
Bardzo proszę o uwagi.
 
 
Nord 


Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 13
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-02-19, 14:20   

Przypuszczam, że założenie główne to odwijanie/nawijanie z utrzymaniem stałej siły/naprężenia. Wspomniana siła powinna być kryterium doboru (plus dynamika o ile ta ma kluczowe znaczenie). Aby utrzymać stałą siłę potrzeba regulować moment w funkcji promienia. Czyli falownik ma funkcję utrzymywania stałego momentu jaką nadrzędną (priorytet ponad prędkością), a wartość momentu wchodzi np przez wejście analogowe w funkcji promienia.
Co do pytań - Celem utrzymania stałej prędkości liniowej i siły, ze zmniejszaniem promienia będzie rosła prędkość, ale i malało zapotrzebowanie na moment. Zatem wchodząc powyżej 50Hz tracimy na momencie ale i spada na tenże zapotrzebowanie. Co do niestabilności prędkości to już sprawa falownika i jego nastaw regulatora (kompensacja poślizgu itp). W ostateczności zastosuj enkoder i sprzężenie prędkości dla falownika co pozwoli na szerszą i szybszą regulację momentu i precyzję utrzymania prędkości.
Serwo ma sens w przypadku bardzo dużych zakresów regulacji momentu przy bardzo dużej dynamice. W praktyce w układach, gdzie odpowiedź silnika na wymuszenie może trwać 150ms i zakres regulacji momentu mieści się w przedziale 20 .. 150% zastosowanie silnika asynchronicznego z enkoderem przyrostowym + falownika w tzw trybie serwo daje zadowalajace rezultaty. A w praktyce jest to około 80% przypadków gdy ktoś zakłada na wstępie konieczność zastosowania silnika serwo + serworegulator.
 
 
qqaz 

Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-19, 21:29   

Jakoś niewyraźnie przedstawiłem sprawę...
Nawój odwijany jest do magazynu - siła naciągu jest pomijalnie mała. Stan napełnienia magazynu jest parametrem do sterowania prędkością odwijania - stąd dla pełnego nawoju potrzeba zakresu 0-10Hz a pod koniec, gdy nawój jest już pustą tytlą kręcić trzeba do 100Hz - ale wtedy zmiany prędkości nie są obciążone bezwładnością nawoju bo właściwie już go nie ma.

Czekając na uwagi trochę poczytałem posty na forum i:
1) prawdopodobnie bez problemu będę mógł dysponować znamionowym momentem napędu w niskich zakresach 0-10Hz
Jednak czy na niskich częstotliwościach 3-5Hz niestabilność momentu będzie na tyle duża że uniemożliwi stopniowe przyspieszanie pełnego nawoju i stąd falownik z kartą i enkoder?
Koledzy enkoder jako lekarstwo lokowali w okolicach 1 lub 1,5Hz lub wręcz dla pozycjonowania. Tu natomiast wszelkie błedy prędkości scałkuje magazyn którego działanie jest klasyczne - mało zapasu to kręcić szybciej, dużo to wolniej.

2) nadal mam wątpliwości co do biegu na 100Hz silnikiem 6-polowym (900/min).

Marudzę tak o tych granicznych wartościach gdyż tak naprawdę to dobrze by było mieć trochę zapasu na dynamikę urządzenia a wtedy pokrycie prędkości pwinno mieć choć 12x zamiast ledwo 10x. Jeżeli więc praca na zakresach niskich może mieć nominalną częstotliwość rzędu 6Hz to wtedy wystrczyłby mi falownik.
Tylko czy nie robię sobie apetytu na tańsze rozwiazanie?
 
 
qnisz 
Qnisz


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 34
Skąd: Janówek Pierwszy
Wysłany: 2010-02-22, 09:30   

Jak falownik jest wektorowy to przy małych prędkościach nie będzie problemu - no chyba że bezwładność układu przerasta możliwości napędu.

Co do 100Hz to z doświadczenia wiem że silniki 6 polowe lepiej się zachowują na wysokich częstotliwościach niż szybkoobrotowe. Myślę że po podbiciu maksymalnie napięcia wyjściowego taki silnik powinien się kręcić z prędkością 100Hz. Ale to dopiero wyjdzie w praktyce - szanse są bardzo duże.

Enkoder do twojego rozwiązania nie jest potrzebny.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group