Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobór falownika do budowanej maszyny.
Autor Wiadomość
jaszczurek

Dołączył: 06 Sty 2013
Posty: 6
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-07, 10:31   Dobór falownika do budowanej maszyny.

Witam wszystkich. Jestem w trakcie budowy pewnej maszyny, w której na wyjściowym wrzecionie muszę uzyskać możliwość płynnej regulacji w zakresie od kilkunastu obrotów na sekundę, do powiedzmy jednego obrotu na pięć sekund. Do tej pory robiłem to za pomocą wariatora, jednak nową maszynę chcę zbudować w oparciu o falownik. I tu moje pytanie: chcę zastosować falownik Hitachi SJ100 030HFE (3kW) oraz silnik około 2,2kW. Po drodze z silnika do wrzeciona przewidziana jest przekładnia pasowa, zmniejszająca obroty. Jako że w dziedzinie falowników jestem zupełnie zielony, zwracam się do doświadczonych użytkowników z takimi pytaniami:
a. czy tej mocy silnik będzie współpracował z takim falownikiem?
b. falownik ma zakres do 360Hz, jak będzie się zachowywał silnik o nominalnych obrotach 1400 przy 50Hz, gdy dostanie częstotliwość 360hz, czy to go nie zniszczy?
c. zależy mi na stałym momencie obrotowym niezależnie od obrotów
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam
Marcin
 
 
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2013-01-08, 19:52   

a. Nie powinno być żadnych problemów, dokładne dane silnika definiuje się w parametrach falownika.
b. Przy 360Hz silnik nie będzie w stanie ruszyć. Powyżej 50Hz spadek momentu będzie nieunikniony. Praktycznie bez sprzężenia zwrotnego wykorzystać można zakres 3-70Hz.
c. W ww. zakresie uzyskamy przynajmniej 60-70% momentu znamionowego, lepsze wyniki daje tryb wektorowy, jeszcze lepszy - sprzężenie zwrotne np. przez enkoder.
Osiągnięcie ciągłego zakresu zmian obrotów 0,2/sek-15/sek bez znaczącej straty momentu będzie trudne.
 
 
jaszczurek

Dołączył: 06 Sty 2013
Posty: 6
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-08, 23:27   

Właśnie wektorowo chcę sterować silnik w swojej maszynie. Z tego co wyczytałem w instrukcji do wspomnianego falownika, jest taka możliwość. Co do zakresu prędkości- nie chcę uzyskać bezpośrednio na silniku tak niskich obrotów, dopiero na wyjściu z przekładni będą wspomniane wartości, co powinno chyba załatwić w miarę dobry (stabilny) moment obrotowy. Dziękuje za informację dotyczącą częstotliwości- uspokoiło mnie to i rozwiało wątpliwości.
Czy są jakieś konkretne silniki (marka, model) które się lepiej sprzęga z takim falownikiem?
Zaczynam się mocniej wgłębiać w instrukcję i zanim włączę cokolwiek do prądu, pozwolę sobie jeszcze popytać Szanownych Forumowiczów.
Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki.
 
 
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2013-01-09, 07:22   

Ciekawym eksperymenrem byłoby użycie dobrego (nowego) silnika 1,5kW 1440 obr/min 230/400V i połączenie go w trójkąt. Tak połączonego silnika nie wolno podłączać do naszej sieci, natomias falownik można zaprogramować tak, aby dawał 230VAC przy 50Hz i 400VAC przy 87Hz. Górny kraniec zakresu obrotów rozciągniemy w ten sposób do 100...110Hz z niewielkim spadkiem momentu, za to w dół wystarczy zejść do 2...3Hz, co jest już realne. Moc silnika w górnym zakresie obrotów osiągnie żądane 2,2kW (1,5x1,73). Hasło do szukania na forum: technika 87Hz. Silnik musi mieć dobre łożyska, najlepiej sprawdzić kartę katalogową albo spytać producenta, czy dopuszcza takie zastosowanie.
 
 
INFORMACJA
Gość
Wiek: 54
Wysłany: 1970-01-01, 01:00   

Aby zobaczyć resztę postów, musisz się zalogować
Ten temat zawiera: 5 postów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang