Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Falownik 1 fazowy czy 3 fazowy ?
Autor Wiadomość
ernestg

Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 8
Skąd: Chwaszczno
Wysłany: 2009-03-02, 10:16   Falownik 1 fazowy czy 3 fazowy ?

Ostatnio kupiłem falownik zasilany z jednej fazy. Przedstawiciel gwarantował mi że silnik nie straci na mocy ?
Jak to jest faktycznie czy silnik zasilany z falownika 3 fazowego będzie miał tą samą moc co z 1 fazowego ?
Czy moc w drugim przypadku nie będzie mniejsza silnika ?
 
 
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2009-03-02, 10:45   

Silnik należy przepiąć na tabliczce w "trójkąt". W takim układzie ne wolno go podłączać wprost do sieci, a jedynie przez falownik. Mocy nie powinien stracić (oczywiście teoria może wskazać, że straci 1% mocy, bo przewody L i N to mniejszy przekrój wypadkowy niż 3 fazowe itd, ale nie powinno to być zauważalne).
Jeśli silnik był przewijany "po łebkach", albo jest bardzo egzotycznej produkcji, to przełączenie może być niemożliwe. Na tabliczce powinno być "220V trójkąt/380V gwiazda", pod pokrywką 6 zacisków śrubowych i na każdym 1 przewód z wnętrza silnika (można "przedzwonić" połączenia między zaciskami obu rzędów po zdjęciu zworek - powinny być "na ukos").
 
 
AdamSki


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 41
Wysłany: 2009-03-02, 22:21   

Z doświedczenia wiem, że wiele osób przy zasilaniu z falownika 230 V zapomina o przełączeniu zacisków silnika w "trójkąt". A potem są zaskoczonymi iż silnik przy znamoionowej sewj prędkości traci moc czy też moment obrotowy.
Tu w przypadku połączenia silnika w trójąt i zasilaniu z falownika 230 V nie będzie żadnej straty mocy.
Jedynym o czym trzeba pamiętać by zastosować zabezpieczenia dla prądów przy napięciu 230 V.
 
 
rozmo 

Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 5
Skąd: Lubicz
Wysłany: 2009-03-05, 22:03   

Stosowałem juz sporo falowników 1-fazowych i nigdy nie maiłem z nimi problemów. Nie było kwestii straty mocy.
Tak jak pisał kolega Adamski należy pamiętać aby silnik był podłączony w trójkąt (trzy blaszki równolegle, przy sześciu zaciskach w silniku)!!! przy zasilanie silnika 230/400V.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group