Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Falownik w instalacji oddymiania problem z przewodami?
Autor Wiadomość
norman


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 44
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-03-05, 15:00   Falownik w instalacji oddymiania problem z przewodami?

Może mi poradzicie w kwestii:

Mamy do wykonania automatykę instalacji oddymiania biurowca.
Jest tak kilka falowników które mają za zadanie oddymiać w momencie pożaru czyli załączać pracę wentylatorów.
Czyli falowniki pracują tylko w momencie pożaru ewentualnie na testy przy konserwacji.

Mamy następujący zgrzyt projektant przewidział w projekcie przewody specjalne przeciw pożarowe, lecz niestety nie przewidział ekranowanych.
Boimy się czy te moce 11 kW nie będą siały jakichś śmieci w sieci ?
I nie wiemy czy wykonywać zgodnie z projektem czy zgodnie ze sztuką ? za którą nie ma chętnych do dopłaty?

No i oczywiście kto ma teraz dołożyć i czy w ogóle są przewody p.poż z ekranem?

Odległości od szafy zasilającej do falownika i od falownika grubo powyżej 10 m.

Pytanie czy w takim przypadku muszą być ekranowane przewody jeżeli aplikacja
będzie tylko w stanie spoczynku i nie będzie zasilany silnik ?
 
 
vacon


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-05, 15:19   Re: Falownik w instalacji oddymiania problem z przewodami?

norman napisał/a:
Może mi poradzicie w kwestii:

Mamy do wykonania automatykę instalacji oddymiania biurowca.
Jest tak kilka falowników które mają za zadanie oddymiać w momencie pożaru czyli załączać pracę wentylatorów.
Czyli falowniki pracują tylko w momencie pożaru ewentualnie na testy przy konserwacji.

Mamy następujący zgrzyt projektant przewidział w projekcie przewody specjalne przeciw pożarowe, lecz niestety nie przewidział ekranowanych.
Boimy się czy te moce 11 kW nie będą siały jakichś śmieci w sieci ?
I nie wiemy czy wykonywać zgodnie z projektem czy zgodnie ze sztuką ? za którą nie ma chętnych do dopłaty?

No i oczywiście kto ma teraz dołożyć i czy w ogóle są przewody p.poż z ekranem?

Odległości od szafy zasilającej do falownika i od falownika grubo powyżej 10 m.

Pytanie czy w takim przypadku muszą być ekranowane przewody jeżeli aplikacja
będzie tylko w stanie spoczynku i nie będzie zasilany silnik ?


Witam,
Zastanawia mnie jedna kwestia: jeśli są to wentylatory pracujące tylko w trakcie pożaru to poco falownik? Wydaje mi się że w przypadku pożaru taki wentylator pracuje na maksa. Falowniki stosuje się do takich wentylatorów gdy są to wentylatory pracujące w normalnych warunkach jako bytowe a w razie pożaru jako oddymiające. Wtedy w razie pożaru i zasilania przez falownik trzeba zagwarantować siągłość zasilania silnika. W takim przypadku mogę zaproponować falowniki firmy Vacon ze specjalną aplikacją Fire Mode (falownik w tym trybie nie reaguje na usterki i ostrzeżenia i pracuje do fizycznego zniszczenia). Jeśli potrzebuje Pan więcej szczegółów proszę o kontakt.
W sprawie kabli niestety nie pomogę. Osobiście nie odważyłbym się instalować nieekranowanych kabli w budynku.
 
 
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2009-03-05, 16:42   

Jak można przeczytać na różnych forach - projektanci z uprawnieniami budowlanymi bardzo pilnują, żeby im ktoś nie zabrał chleba i oburzają się na ingerencje nieuprawnionych osób.
Gdyby padło na mnie, a byłbym odpowiedzialny tylko za montaż i uruchomienie - zrobiłbym dokładnie według projektu, za który ktoś inny wziął pieniądze. A gdyby przy próbach okazało się, że zakłócenia są odczuwalne - to albo projekt do przeróbki, albo spisujemy z inwestorem plan naprawczy - np. metalowe rurki na te cud-kable (a może wystarczy filtr na wyjściu falownika). Za dopłatą oczywiście.
 
 
zaq79 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 15
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2009-03-05, 16:54   

Witam
Również mnie interesuje zasilanie silników wentyltorów oddymiających z falowników.
Czy są wogóle dostępne kable ekranowane spełniające wymagania kabli niepalnych???
Jeśli takie są proszę o podanie producenta - szukałem dzwoniłem i nie znalazłem :(

Pozd Maciek
 
 
INFORMACJA
Gość
Wiek: 54
Wysłany: 1970-01-01, 01:00   

Aby zobaczyć resztę postów, musisz się zalogować
Ten temat zawiera: 10 postów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group