Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
LS iG5A - hamowanie i opór hamujący
Autor Wiadomość
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2009-05-12, 21:36   LS iG5A - hamowanie i opór hamujący

Ostatnio walczę z LS iG5A 4kW - nie mogę osiągnąć dynamicznego hamowania (chodzi o szybkie zatrzymanie piły o niewielkiej bezwładności). Falownik jest wyposażony w oryginalny rezystor hamujący, prędkość robocza to 100Hz/6000obr. (specjalny silnik).
Nie mogę przetrawić tej instrukcji - ustawiam parametr F4 na 3 (hamowanie do granic wytrzymałości szyny DC - nie w każdej instrukcji jest opisana ta wartość) albo na 0 i wtedy czas zwalniania ustawiam: dec=0,2sek - a hamowanie jest anemiczne (ok. 1 sekundy). Jeśli dam F4=1 (hamowanie DC) - zatrzymuje się w ok. 0,3sek., tylko po co kupowałem w takim razie ten opór? Ustawiałem i wyłączałem ochronę przy hamowaniu, a nawet we wszystkich fazach biegu (F59 - podobno osłabia on hamowanie przy za dużym napięciu DC) - bez różnicy. Ustawiałem H75 na 0 (dowolne obciążanie rezystora) - a hamowania nadal nie ma, rezystor zimny, nawet nie podpinałem jego kontaktu termicznego do listwy falownika, ale nigdzie nie znalazłem, że musi być podpięty (termik ma numerek P7, ale wejście P7 standardowo to częstotliwość krokowa, zaś termik zalecają podpiąć ewentualnie jako "awaria zewnętrzna", ale nie chcę z tego korzystać).
Dziwne jest, że nawet przy zadanym czasie 0,1sek i wyłączonych protekcjach nie wywali mi się z błędem "za duże Udc", tylko po prostu kręci się przez sekundę i staje. Jeśli dam dec=5, to zwalnia 5 sekund, ale nie chce zejść do tego 0,2sek.
Włączone jest sterowanie wektorowe + autotuning, na U/f=lin też to samo. Kiedyś uruchamiałem taki sam falownik w ciężkiej gilotynie i w ruchu na dół wywalał błąd "za duże Udc" w trakcie biegu ustalonego, dopóki nie dałem rezystora hamowania (zwykłej grzałki) - i pomogło bez żadnych manipulacji w parametrach.
Czy ktoś już wie, gdzie robię błąd? (proszę nie pisać, że w momencie zakupu falownika :-/ ) :?:
 
 
IGBT

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 29 Kwi 2009
Posty: 184
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-12, 22:06   

1s ze 100Hz do 0Hz to anemicznie?
 
 
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2009-05-13, 06:28   

Jest to praktycznie sam silnik bez dodatkowych mas i dla mnie anemia, nieraz na układach o małej bezwładności dawałem czasy 0,2sek bez żadnych oporów i falownik wydolił, a tu - ani hamowania, ani błędu. Zrozumiałbym, gdyby wyskoczył błąd przekroczenia Udc - trudno, nie da się.
Przedstawiciel sprzedawcy twierdził, że 0,2sek będzie realne.
Hamowanie DC ze standardowymi parametrami okazuje się skuteczniejsze.
 
 
lg 
GR - Aniro

Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 11
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-05-13, 12:40   

Witam serdecznie
Sprawdziliśmy u nas ten problem.
Silnik wprawdzie bez obciążenia ale wyniki są prawidłowe. Przy pracy bez rezystora po nastawieniu czasu 0,2sek silnik pokazuje błąd przeciążenia szyny DC. Po podłączeniu rezystora silnik bez problemu zatrzymuje się w 0,2sek. bez żadnych komunikatów o przekroczeniu napięcia na szynie.
Jako rada proponuję powrót do ustawień fabrycznych H93=1 i poustawiać od początku lub kontakt do nas 056 657 63 63.
Pozdrawiam
GR
 
 
 
INFORMACJA
Gość
Wiek: 54
Wysłany: 1970-01-01, 01:00   

Aby zobaczyć resztę postów, musisz się zalogować
Ten temat zawiera: 12 postów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group