Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Regulacja ciśnienia wody falownikiem
Autor Wiadomość
ogrodnik

Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 7
Wysłany: 2009-02-25, 19:10   Regulacja ciśnienia wody falownikiem

Witam Szanowne grono ,

Mam pewien problem. W gospodarstwie rolno warzywnym mam kilka sieci wewnętrznych które pompują mi wodę. Mam w jednej sieci zainstalowaną pompę Grundfosa 7,5 kW ktora normalnie pracując podaje ciśnienie około 5 barów. Ciśnienie skacze od 3,5 do 5,5 .
Ze względu na to że jest dla mnie to uciążliwe dowiedziałem się że falownikiem da się to regulować.
Wysłałem swojego elektryka do hurtowni a tam dowiedział się że dodatkowo można dokupić czujnik ciśnienia i ustawić sztywną wydajność.
Zamówiliśmy to i szczęśliwi do uruchamiania ale nie okazało się to takie proste niestety.
Przez hurtownie elektryk konsultował wiele razy to podłączenie lecz niestety nie ma w ogóle reakcji pomiędzy tym czujnikiem a ciśnieniem.
Klika w każdą stronę a ciśnienie albo jest małe stałe albo duże stałę.
Tak na prawdę już się wstydzimy ludzi gnębić telefonicznie i mam dwa wyjścia albo tutaj mi ktoś podpowie albo muszę ściągać jakiegoś fachowca.
Więc tak mam falownik 7,5 kW typ: ESMD752L4TXA i czujnik ciśnienia ECOS 6 bar firmy Trafag

Czy jesteście w stanie podać mi jak się do tego zabrać ?

schemat.jpg
Plik ściągnięto 462 raz(y) 44,8 KB

tabela.jpg
Plik ściągnięto 291 raz(y) 43,76 KB

czujnik_01.jpg
Plik ściągnięto 322 raz(y) 104,03 KB

 
 
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2009-02-25, 22:16   

Konieczne jest skonfigurowanie falownika do pracy w pętli regulacji.
W najprostszej konfiguracji na falownik podajemy sygnał (np. z potencjometru) o wartości 40% zakresu - i falownik rozumie to jako rozkaz rozwinięcia 40% maksymalnych obrotów.
Przy pracy w pętli regulacji zadajemy w parametrze c81 żądaną wartość ciśnienia, które falownik widzi jako sygnał z czujnika ciśnienia. Nie wiem, która z podanych wersji czujnika została wybrana, lecz załóżmy, że czujnik ma zakres 0-10bar i wyjście prądowe 4-20mA. Wtedy ciśnieniu 0bar odpowiada prąd 4mA, a 10bar sprawia, że czujnik daje wartość maksymalną - 20mA. Przypuśćmy, że chcemy osiągnąć stałe ciśnienie 4bar. Wpisujemy więc w parametr c81 (wartość zadana) 40 (bo jest to akurat 40% skali ciśnienia). W parametrze d38 ustawiamy 1 - jest to informacja dla falownika, że ma pracować w układzie regulacji. Znaczy to, że nie ma osiągnąć obrotów 40%, ale tak "kombinować" obrotami, aby sygnał przychodzący z czujnika przyjął wartość 40% (co będzie prawdziwe dla ciśnienia 4bar). Istotne dla pracy będą parametry C70, C71 (parametr wzmocnienia i całkowania - służą do uzyskania stabilnego ciśnienia z jak najmniejszą odchyłką), C34 (typ wejścia analogowego - zgodnie z zamontowanym czujnikiem), a c86 i c87 proszę na razie nie zmieniać. Piszę to z instrukcji, która jest w opisie regulacji bardzo skąpa, nie miałem w praktyce do czynienia z regulatorem na falowniku Lenze. Niech to przeczyta i sprawdzi ten, kto zachwala tę markę na forum.
;-)
Bardzo wskazane, a nawet konieczne będzie zainstalowanie małego (10-20 litrów) naczynia przeponowego (jak w hydroforze) dla ustabilizowania pracy pompy.
 
 
AdamSki


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 41
Wysłany: 2009-02-25, 23:30   

W celu ustawienia falownika ESMD do pracy w trybie regulacji PI należy:

1. Podłączyć sygnał z czujnika np.ciśnienia do zacisków 7 i 8
2. ustawić C34 na odpowiednią wartość
3. ustawić d38 -> 1 lub 2
4. ustawić c38 w zakresie od 0 do 999 tak, aby wartość ta odpowiadała wartości zadanego ciśnienia 4,0 bara w wybranym standardzie C34 4,0

Np. C34 - 0
4,0 bara odpowiada 6 V
C38 = 0,6 x 1000 = 600

-ustawić c86 -> 400
-ustawić c87 -> 800
-w trakcie pracy układu skorygować ewentualnie d38
-ustawić C10 -> 30
-ustawić C11 -> 65
-ustawić C15 -> 65
-ustawić CE1 -> 6 lub 7- wejście E1 powinno być aktywowane sygnałem startu pompy

... też pomóc powino...
 
 
ogrodnik

Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 7
Wysłany: 2009-02-26, 08:25   

bonanza napisał/a:
Konieczne jest skonfigurowanie falownika do pracy w pętli regulacji.
W najprostszej konfiguracji na falownik podajemy sygnał (np. z potencjometru) o wartości 40% zakresu - i falownik rozumie to jako rozkaz rozwinięcia 40% maksymalnych obrotów.
Przy pracy w pętli regulacji zadajemy w parametrze c
Bardzo wskazane, a nawet konieczne będzie zainstalowanie małego (10-20 litrów) naczynia przeponowego (jak w hydroforze) dla ustabilizowania pracy pompy.


Bardzo dziękuję Panu za szczegółowy opis jutro zabierzemy się do tej konfiguracji.
W sumie prawie to samo robiliśmy ale mam wrażenie że tu jest więcej opisane niż mieliśmy instrukcję.
 
 
INFORMACJA
Gość
Wiek: 54
Wysłany: 1970-01-01, 01:00   

Aby zobaczyć resztę postów, musisz się zalogować
Ten temat zawiera: 27 postów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga