Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Falownik jako zabezpieczenie zasilania 3F
Autor Wiadomość
parasol_pl

Dołączył: 04 Lis 2009
Posty: 1
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2009-11-04, 12:32   Falownik jako zabezpieczenie zasilania 3F

To jest mój pierwszy post na tym forum, więc chciałem się ze wszystkimi przywitać.
Opiszę mój problem związany z zastosowaniem falownika.
W firmie, w której pracuję uruchomiliśmy serwerownię. Wszystkie odbiorniki w serwerowni są jednofazowe. Dla zabezpieczenia zasilania w przypadku awarii sieci (co jest bardzo częste w naszym regionie), zakupiono generator prądotwórczy 3f z silnikiem diesla. Generator posiada układ samoczynnego załączenia przy zaniku napięcia sieciowego. Odbiorniki zostały podzielone na 3 grupy i są zasilane z różnych faz. Problemem jest to, że prądnica daje bardzo złej jakości sinusoidę , więc zasilania z generatora nie "widzą" UPS-y. Generator nie jest sprzętem dedykowanym do zasilania elektroniki, ale kosztuje 1/4 ceny specjalistycznego o porównywalnej mocy.
Moje pytanie brzmi: czy mogę dla poprawienia jakości zasilania wstawić za generatorem falownik 3f/3f i ustawić mu sztywne parametry 50Hz na wyjściu? Jak poradzić sobie z tym, że taki falownik nie zabezpiecza nam napięć fazowych (brak zacisków N) a wyłącznie napięcia międzyfazowe na wyjściu?
Wiem że falownik służy do sterowania silników, ale na generator z prądnicą inverterową nas nie stać.
A może istnieją jakieś inne urządzenia, które pomogą rozwiązać problem kiepskiego zasilania?
 
 
IGBT

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 29 Kwi 2009
Posty: 184
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-04, 21:28   

Można użyć falownika jako układu dopasowania napięcia i częstotliwości.
Dodatkowo na jego wyjściu należałoby postawić filtr sinus. Takie rozwiązania stosuje się np. w portach do zasialnia statków z napięcia z nabrzeża - tzw aplikacja static converter.
Ale będzie to rozwiązanie dosyć drogie.
W twoim przypadku przy niesymetrycznych odbiorach, niesymetria faz wyjściowych grozi tym, że falownik może generować błąd fazy wyjściowej.
Może pomoże zastosowanie na wyjściu generatora filtra sinusoidalnego?
Na początek radziłbym skonsultować ten problem z dostawcą generatora.
 
 
Hitachi 
Zeltech


Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 14
Wysłany: 2009-11-05, 14:23   

Moim zdaniem musiałby pan najpierw bardziej przybliżyć pojęcie "złej jakości sinusoidy" (poprzez pomiar) bo przecież każdy falownik ( jeśli miałby zostać użyty do celu poprawy jakości zasilania) ma parametry znamionowe określające zakres napięcia zasilającego, zakres wahania częstotliwości. Jeśli te parametry zasilające nie zostana spełnione to falownik będzie sie blokował lub będzie pracował niewłaściwie (przenosząc np. wahania napięcia na wyjście). Poza tym nie sprecyzował pan rodzaju odbiorników ich ilości, mocy znamionowej jednoczesnego lub osobnego ich załaczania. Nie wszystkie odbiorniki nadaja sie do zasilania poprzez falownik. Jeśli odbiorniki sa podobnej mocy to można by na przykład podłaczyc je symetrycznie do wyjścia falownika i zminimalizowac w ten sposób ryzyko błędu lub odkształcenia fazy wyjściowej falownika. Odpowiedzi na te pytania nie odpowiedzą na 100% tak lub nie dla użycia falownika ale mogą powiedzieć czy warto przeprowadzic próbę instalacji falownika. Jeśłi dane co do złej jakości napięcia zasilania bedą na tyle "dobre" że prawdopodobieństwo spełnienia państwa wymagań przez instalację falownika będzie duże, to może warto będzie zlecic firmie odpłatne wykonanie takiej próby instalacji.
 
 
hajko 
hajko

Wiek: 47
Dołączył: 01 Lip 2010
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-01, 13:58   

Klasyczny falownik nie nadaje się do tego celu, po prostu asymetria faz na wyjściu spowoduje wystąpienie błędu, poza tym falowniki nie dają idealnej sinusoidy, są bowiem przeznaczone do zasilania odbiornika indukcyjnego, więc specjalnie nie przeszkadza impulsowe wyjście, a w portach stosuje się nie falowniki klasyczne tylko przetwornice, zapewne zbudowane na bazie elektroniki falowników ale na pewno inaczej oprogramowane, należy też pamiętać że ups-y są urządzeniami pobierającymi prąd impulsowo(prostownik), podobnie jak zasilacze serwerów, co może skutkować szpilkami prądowymi, powodującymi generowanie błędów falownika, ja radziłbym, podobnie jak kolega wcześniej, najpierw sprawdzić, co jest przyczyną(wahania napięcia, odkształcenie sinusoidy czy zaniki napięcia), jeżeli to odkształcenie jest przyczyną to może pomóc zastosowanie filtru na wyjściu generatora, ale raczej myślę że to nie kształt sinusoidy jest problemem, w końcu generator to maszyna klasyczna, raczej słaba jakość stabilizacji napięcia a w tym przypadku falownik nie pomoże. Radziłbym rozejrzeć się za UPS-em 3 fazowym większej mocy i generatora używać do ładowania akumulatorów tegoż ups-a
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group