Falowniki Forum Instrukcje Porady Strona Główna Falowniki Forum Instrukcje Porady


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w doborze parametrów sterowania falownika
Autor Wiadomość
Merki 

Dołączył: 15 Paź 2013
Posty: 2
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2013-10-15, 18:47   Pomoc w doborze parametrów sterowania falownika

Dzień dobry,

jako, że jest to mój pierwszy post na forum serdecznie witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników ;-)

Mam przed sobą dość ciekawy problem i chciałbym poznać opinię bardziej doświadczonych kolegów w tej materii.

Otóż silnik ma napędzać maszynę o dość ciężkim rozruchu. Mowa o prasie-tłoczarce śrub. Maszyna jest bez sprzęgła, posiada masywny korbowód, łatwość jej uruchomienia zależy więc również od pozycji zatrzymania tego korbowodu plus dodatkowo obciążenie w postaci tłoczonych śrub. Zamontowany silnik ma moc 15kW. Tutaj pojawia się kwestia regulacji prędkości za pomocą falownika, a właściwie najtrudniejszego etapu czyli rozruchu tej maszyny. Prąd pobierany podczas rozruchu z sieci wynosi 110 A. Zdecydowano się na falownik LG 30kW, czyli w teorii maksimum jakie może on ciągle dawać to 60A. Wraz z funkcją wzmocnienia momentu uzyskuje chwilowe 90A więc teoretycznie maszyna powinna ruszyć dość żwawo (to istotne, gdyż zbyt niska dynamika układu może doprowadzić do tzw. zamrożenia maszyny).

I teraz pozostaje ważna kwestia: jak prawidłowo powinienem zabezpieczyć silnik przed nadmiernym prądem? W falowniku muszę ustawić prąd silnika na maksimum jakie mogę dać czyli w tym wypadku 60 A, aby można było ruszyć prasę. Ale silnik ma przecież tylko 15kW więc jego prąd znamionowy wynosi ok. 30A. Nie chciałbym nic na początek sugerować, interesuje mnie czy jest możliwość zmiany podczas pracy parametrów kontrolowania silnika (tutaj konkretnie-prądu znamionowego), a jeśli nie to co można w takiej sytuacji uczynić? Nigdy nie przerabiałem podobnego przypadku, a zawsze warto posłuchać co mają do powiedzenia inni w takiej sytuacji.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!
 
 
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2013-10-15, 20:01   

W LG ustawia sie osobno prad znamionowy oraz zabezpieczenie przeciazeniowe 1-minutowe i zabezpieczenie przeciazeniowe stale. W przypadku LG IG5A drugi i trzeci parametr jest to 50...200% pradu znam. W tym przypadku mozna byloby ustawic: Iznam=60A, 1-minutowe okolo 150%...180% (90...110A), ciagle 50% (czyli 30A).
 
 
Merki 

Dołączył: 15 Paź 2013
Posty: 2
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2013-10-15, 21:13   

Faktycznie, jest to osobno ustawialne tyle, że nie do końca rozumiem jak to działa. Doszukałem się w sumie 3 wartości nastawiania prądu. Dla przykładu iG5A:

par.F51 (1 min)
par. F52 (const)
par. F57 (przeciążenie)

Rozumiem, że zabezpieczenia elektroniczne działają na zasadzie pomiaru prądu w funkcji czasu bazując na charakterystyce odwrotnie proporcjonalnej do czasu - im większy prąd płynie, tym szybciej falownik wyłączy.

Dla przykładu naszego silnika:

Ustawiam prąd znamionowy silnika na wartość 60A. Teraz parametr F51 na wartość 150% czyli 90A. Jeżeli prąd ten zostanie przekroczony, to falownik wyłączy silnik w czasie szybszym niż 60s - dobrze rozumiem?

Ale nie wiem jak powiązać to z parametrem F52 oraz F57. Załóżmy, że silnik dokonał już rozruch i pracuje w normalnym reżimie pracy tzn jego prąd nie powinien wzrosnąć ponad 30A. Jeżeli jednak wzrośnie, a F52 ustawimy np. na te 50% to działamy w obrębie tej samej krzywej odwrotnie proporcjonalnej do czasu tak? Wobec tego silnik wyłączy się wtedy po dużo dłuższym czasie niż 60s tak?

Pytanie które wiąże się z tym: czy w trakcie rozruchu nie dojdzie do sytuacji gdy silnik zostanie wyłączony z powodu nastawy F52 (const)? Ma ona mniejszą wartość niż F51(1 min) wobec tego ma szansę szybciej zadziałać...Jak dokładnie działa ten parametr F52, bo możliwe, że go źle interpretuję.

I jak można z tym powiązać par. F57? Można w nim ustawić poziom prądu, który gdy zostanie osiągnięty, to po czasie (F58) również wyłączy falownik. Czym różni się ta opcja od poprzednich dwóch?

Być może pytania, które zadaję są elementarne, ale nigdy nie miałem potrzeby grzebać w tych parametrach, a wykresy oraz zdawkowe informacje w instrukcji niewiele mi tłumaczą.
 
 
bonanza


Pomógł: 60 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 436
Skąd: Poland
Wysłany: 2013-10-17, 20:57   

Wygląda na to, że jest to trzeci poziom dowolnie ustawiany, ale nigdy nie zmieniałem wartości fabrycznych, również pierwsze dwa zmieniam bardzo rzadko, jedynie zawsze uaktywniam ochronę (F50).
 
 
INFORMACJA
Gość
Wiek: 54
Wysłany: 1970-01-01, 01:00   

Aby zobaczyć resztę postów, musisz się zalogować
Ten temat zawiera: 5 postów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime